Advanced Search

Autor Wątek: [E36] centralny zamek z kluczyka nie otwiera  (Przeczytany 139 razy)

24 Listopad 2017, 01:40
Przeczytany 139 razy

Offline pcu53r

• 8
[E36] centralny zamek z kluczyka nie otwiera
« dnia: 24 Listopad 2017, 01:40 »
witam :)

temat zglebiam przez wiele godzin, nie tylko szukajac :)
problem dotyczy zarowno strony kierowcy jak i pasazera, pilota brak.
zamykam (obojetnie z ktorej strony) - zamknie wszystko poprawnie - otworzyc juz nie otworze centralnym,
(otworze tylko jedne drzwi z kluczyka bez centralnego by dostac sie do srodka) - po drugiej stronie analogicznie ta sama sytuacja.
Wtedy musze otworzyc maske, rozlaczyc akumulator, podlaczyc z powrotem i juz otwieranie (z obu stron dziala).
I tak w kolko, majac otwarta maske, moge zamknac calosc centralnym - juz jej nie otworze - wylaczam i wlaczam aku - otwieranie juz dziala.
Dodam, ze obecnie jestem po wymianie obu przednich drzwi (zrobilem to zeby pozbyc sie tego problemu, ale pomoglo tylko w czesci, wczesniej nie moglem w ogole zamknac ani otworzyc centralnym od strony kierowcy).
Wtyczki przy drzwiach sprawdzone, przy klapie tez, zamki / czujniki wyczyszczone nasmarowane, nie sprawdzalem jeszcze jedynie wiazki/mostku pod dywanem kierowcy, lecz zakladajac ze po rozlaczeniu aku i podlaczeniu wszystko dziala (tylko jeden raz) to zwatpilem czy wiem czego szukam... rozebralem schowek, dostalem sie do sterownika centralnego zeby spisac numery

ZV-MODUL 12V
BMW 61.35-1387961
55892110
VERSION 2

(m40b16 rocznik 1991) modul po prawej na sciance nad glosnikiem za absem ktory musialem odkrecic zeby sie do niego dostac, dwie czarne waskie wtyczki i dluzsza biala

po rozebraniu czarnej skrzynki na oko wszystko ok, ale tylko na oko, podlaczylem ponownie - nic sie nie zmienilo.

dodam, ze po zmianie drzwi - najpierw wlozylem kierowcy, nie dzialalo, potem pasazera, otwieranie i zamykanie dzialalo jakies 5-10 razy z rzedu bez potrzeby odlaczania aku, potem podejrzewam zlapal blad i wrocily do "normy" czyli koniecznosci rozlaczania aku zeby otworzyc...

zastanawiam sie obecnie nad podmiana modulu - szukac takich samych numerow czy pasuja rowniez inne "wersje" ?

dodam jeszcze, ze przed zmiana drzwi zamek odbijal i zamykal po ponownym przekreceniu , po zmianie poczatkowo tez, choc obecnie przestalo wystepowac odbijanie ktore bylo wczesniej

mniejsza o odbijanie, przydaloby sie moc normalnie otwierac auto bez otwierania maski i rozlaczania aku...

z gory dzieki za pomoc i sugestie

a moze ktos z Lodzi i okolic do polecenia i by to naprawil?

pozdrawiam

24 Listopad 2017, 18:15
Odpowiedź #1

Offline Millaka

• klubowicze

• 6.527
  • XLH by CPO ´83

Odp: [E36] centralny zamek z kluczyka nie otwiera
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopad 2017, 18:15 »
Pierwszy raz słyszę o wymianie drzwi kiedy nie działa centralny :) ale cóż, człowiek uczy się całe życie :)
Zanim jednak zaczniesz wojować z modułem to mam taka radę:
W zamkach z centralnym znajduje się taki mały mikrowłącznik, który powiadamia sterownik (moduł) że zamek został otwarty lub zamknięty kluczem.
Jeśli te mikrowłączniki szwankują, a zdarza to się bardzo często, to będziesz miał właśnie takie objawy.
Tutaj masz przykładowy nr. OEM: 51218208423, przykładowy bo właściwego musisz poszukać na podstawie danych Twojego autka.
Myślę że warto spróbować, to będzie tańsze niż wojowanie ze sterownikami.

26 Listopad 2017, 03:51
Odpowiedź #2

Offline pcu53r

• 8
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopad 2017, 03:51 »
Z doswiadczenia wiem, ze nieraz szybciej i latwiej zmienic drzwi niz je rozbierac... naprawiac, a co dopiero skladac ;)
Drzwi mialy juz swoje liczne minusy ktore po zsumowaniu daly prosty bilans do ich wymiany.
Jak nie rozwiaze tego wkrotce to idac tym tropem zmienie auto ;)
Zakladam ze mikrowlacznik znajduje sie przy kazdym zamku, tj. dla sedana 4 drzwi i klapa? czyli 5 szt mikrowlacznikow? czy tez tylko przy zamku tj drzwi przod i klapa? 3szt?
Jak zatem wyjasnic to, ze centralny dziala zarowno przy zamykaniu jak i otwieraniu , tylko potrzebny jest reset off/on akumulatora?
Nie wiem, na ile wyceniasz sterownik (uzywane po 20zl) - lecz nowe mikrowlaczniki sa po ok ~100zl/szt.
A moze poprostu - jesli to w tym stanie mozliwe - prosciej dorobic pilota i problem zniknie? Gorzej jak nie zniknie i cos dalej bedzie swirowac.

Tak czy inaczej widze obecnie 3 / 4 rozwiazania

1) podmienic sterownik
2) dolozyc pilota
3) mikrowlaczniki (zaleznie od oplacalnosci tego przedsiewziecia tj ilosc/cena + nie widzi mi sie rozbieranie drzwi - po to je wymienilem ;)
4) zlecenie komus - moge dojechac w dowolne miejsce, byle miec to juz z glowy (zbyt wiele zachodu mnie to kosztowalo juz jak na taka "drobnostke".

26 Listopad 2017, 18:31
Odpowiedź #3

Offline Millaka

• klubowicze

• 6.527
  • XLH by CPO ´83

« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopad 2017, 18:31 »
Mikrowłączników masz tyle ile zamków otwieranych kluczykiem, a wystarczy awaria tylko jednego żeby wprowadzić zamieszanie.
Skoro wymieniłeś drzwi i awaria pozostała, to polecam sprawdzić jeszcze wiązkę w tylnej klapie.
Jeśli tam jest jakiś złamany kabelek, to efekt może być taki sam.
Co do odłączenia akumulatora, to to nie daje żadnej pewności.
Ten "reset" powoduje odłączenie wszystkiego w autku i nie wskazuje na żaden konkretny powód awarii.
Jeśli chcesz być pewniejszy, to zamiast odłączenia akumulatora wyciągnij bezpiecznik od sterownika centralnym.
Będziesz wtedy pewny że żaden inny czynnik nie ma wpływu na te efekty.

26 Listopad 2017, 19:46
Odpowiedź #4

Offline pcu53r

• 8
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopad 2017, 19:46 »
Wiazki sprawdzalem.

Za centralny odpowiadaja 3 bezpieczniki, wyjac wszystkie 3 naraz przy wlaczonym aku i zamknietym centralnym czy tez w innej "konfiguracji"?

Zrobilem chwile temu cos jeszcze innego, odlaczylem obie wtyczki z klapy z silownika (jedna 2 pinowa, druga 3 pinowa) - mimo odlaczenia - problem pozostal bez zmian.
Wydaje mi sie, ze w przypadku odlaczenia pradu od wadliwego mikrowlacznika problem powinien zniknac czy tez nie?

26 Listopad 2017, 20:09
Odpowiedź #5

Offline pcu53r

• 8
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Listopad 2017, 20:09 »
ok wiec tak...

zamykam centralnym, zostawiam aku podlaczony, wyjmuje 3 bezpieczniki nr 7,35,43 - czekam chwile, po czym wkladam je ponownie przy podlaczonym aku - auta w dalszym ciagu nie mozna otworzyc - musze odlaczyc aku dopiero wtedy dziala...

zatem ani odlaczenie potencjalnie wadliwego elementu - tj centralnego klapy ani wyjecie i wlozenie bezpiecznikow nie sprawia ze centralny zachowa sie tak samo jak w przypadku odlaczenia aku. Zagadka pozostaje, dlaczego rozlaczenie aku jest wymagane i konieczne do otwarcia centralnego... :/

26 Listopad 2017, 20:33
Odpowiedź #6

Offline pcu53r

• 8
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Listopad 2017, 20:33 »
A gdzie w klapie jest mikrowlacznik/styk/przelacznik zwal jak zwal

wykres:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=CA11-EUR-09-1992-E36-BMW-316i&diagId=41_0810

26 Listopad 2017, 20:43
Odpowiedź #7

Offline Millaka

• klubowicze

• 6.527
  • XLH by CPO ´83

« Odpowiedź #7 dnia: 26 Listopad 2017, 20:43 »
ok wiec tak...

zamykam centralnym, zostawiam aku podlaczony, wyjmuje 3 bezpieczniki nr 7,35,43 - czekam chwile, po czym wkladam je ponownie przy podlaczonym aku - auta w dalszym ciagu nie mozna otworzyc - musze odlaczyc aku dopiero wtedy dziala...
No widzisz, już zaoszczędziłeś 20zł które byś wydał na zakup "nowego" sterownika ;)
Teraz idąc tym tropem, spróbuj przez wyciąganie innych bezpieczników zlokalizować co jest odpowiedzialne za ten "reset" centralanego.

26 Listopad 2017, 21:18
Odpowiedź #8

Offline pcu53r

• 8
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Listopad 2017, 21:18 »
Jutro sproboje i tak, ale mam jeszcze jedna smieszna wskazowke...
Zamek/kluczyk w klapie nigdy nie dzialal (z tego co mowil poprzedni wlasciciel to kluczyk zostal zlamany czy mu cos wsadzili w zamek) - nigdy go nie uzywalem, niemniej centralny dzialal w porzadku, zepsulo sie dopiero potem)

Chwile temu przyszlo mi do glowy ruszyc dzwignia do silownika w klapie - za kazdym razem bez problemu zamkne i otworze w ten sposob centralnym cale auto bez rozlaczania aku z klapa wlacznie !!! (moge ja wtedy zamknac w dol i jest zamknieta)

zaraz po tym zabiegu poszedlem z kluczykiem sprobowac otworzyc z drzwi - o dziwo slychac krotko centralny i widac poruszenie dzwignia ale auta nie otwiera... niezle cuda... ale moze po tym cos bedzie latwiej niz z bezpiecznikami, czy tez zajac sie nimi jutro?

2 Grudzień 2017, 16:24
Odpowiedź #9

Offline pcu53r

• 8
« Odpowiedź #9 dnia: 2 Grudzień 2017, 16:24 »
Jutro (niestety) sie odwlecze z uwagi na kolizje... (nie z mojej winy)

http://www.bmw-klub-lodz.pl/forum/index.php?topic=25832.0

2 Grudzień 2017, 17:09
Odpowiedź #10

Offline DRIVER

• 1.111
  • Memento mori..... E39 525 Power Diesel :)

« Odpowiedź #10 dnia: 2 Grudzień 2017, 17:09 »
Może po prostu któryś siłownik ma opór i centralka świruje,tu mogę się mylić ale czy krańcówki drzwi od oświetlenia też nie są połączone z centralnym.Może któraś nie domaga,oświetlenie wnętrza działa
"Jeżdżę na glebie bo mam lęk wysokości"
E39 525 tds